img

img

img

img

img

מתרחבת ההגירה הסינית הלא חוקית לארה"ב

NTD

2 במאי 2023 |

| ארה"ב

avator

מספר המהגרים הסינים החוצים באופן בלתי חוקי את הגבול הדרומי של ארה"ב גדל בקצב מהיר, מהיר יותר מזה של כל קבוצות מהגרים אחרות. כמה מהם קיבלו עצות לדרך הארוכה ברשתות החברתיות. אחת מהרשתות האלה היא Douyin, המקבילה הסינית של האפליקציה הפופולרית טיק טוק.

מראות מעין אלה הופכים לשכיחים יותר לאורך גבול ארה"ב-מקסיקו. אזרחים סינים העומדים בתורים ארוכים, נחקרים ע"י סוכני משמר הגבול של ארה"ב.

"אני חושב שאנשים כאן והמשטרה כאן הם מאוד אדיבים. כך אני זוכר אותם בראשי", אומר אחד המהגרים.

מספר הולך וגדל של מהגרים סינים בלתי חוקיים חוצה את גבול מקסיקו ונכנס לארה"ב ללא אשרות כניסה, בדרכים צדדיות העוברות ברחבי אמריקה הלטינית. במשך 3 שבועות, אנשי סוכנות הידיעות רויטרס ראו מאות מהם, לאורך רצועת גבול צדדית בדרום מזרח טקסס. סוכנות רויטרס ראיינה מעל 20 אנשים. כל המרואיינים אמרו שהם קיבלו את הרעיון, להגיע דרך היבשה מהרשתות החברתיות ושהם נעזרו במשפיענים, בקבוצות פרטיות ובתגובות הגולשים, לתכנון המסע שלהם. אנו מטשטשים את הפנים שלהם, ומציגים אותם בעילום שם כדי להגן על זהותם.

"תחילה נסעתי להונג קונג ממחוז חוביי שבסין. אח"כ המשכתי מהונג קונג לתאילנד בטיסה, אחרי כן מתאילנד לטורקיה בטיסה, משם לאקוודור, ומדרום אמריקה לארה"ב", אומר מהגר אחר שפניו טושטשו.

שגרירות סין בוושינגטון שלחה אימייל בתגובה, שבו כתבה שהיא מתנגדת להגירה בלתי חוקית וכינתה אותה סוגיה בין-לאומית הדורשת שיתוף פעולה בין המדינות.

המצב הכלכלי שנוצר מהסגרים בתקופת הקורונה, יחד עם הקושי להשיג אשרות כניסה, הובילו לעליה חדה במספר האזרחים הסינים המגיעים לגבול ארה"ב-מקסיקו. כך טוענים עורכי דין, מומחים בנושא הגירה, כמו גם גורמים אמריקנים בכירים ובכירים לשעבר בארה"ב.

"לסין הייתה מדיניות נוקשה מאוד, של "אפס סובלנות" לקורונה. בעצם הכל נסגר, בתים נסגרו, עסקים נסגרו, כל המדינה נסגרה. אנשים אינם יכולים להישאר בבית כל הזמן, או לא ללכת לעבוד. הם חייבים להרוויח כסף, לשלם משכנתה ולשים אוכל על השולחן. שם אין להם את האפשרות הזאת", מסביר עו"ד לענייני הגירה.

מספר האזרחים הסינים שנתפסו בגבול מקסיקו-ארה"ב הגיע בתוך חצי שנה ליותר מ-6,500, מאז אוקטובר 2022. זאת על פי נתונים של המכס האמריקני ושל משמר הגבול של ארה"ב. אף על פי שהמהגרים הסינים מהווים רק חלק זעיר ממאות אלפי המהגרים הבלתי חוקיים המגיעים לגבול הדרומי, הם אלה שמספרם גדל באופן המשמעותי ביותר ב-6 החודשים האחרונים, כך עולה מנתוני המכס ומשמר הגבול.
כמה מהם הסתמכו על הרשתות החברתיות, לקבל הדרכה מפורטת לגבי המסע, כולל איזה נעליים לנעול ואיך למצוא מדריך מקומי אמין וכיצד לשלם לו. אחת הפלטפורמות היא אפליקציית הוידאו הקצר Douyin, המקבילה הסינית של טיק טוק.

"הם התחילו לדבר על יציאה מסין ברשתות החברתיות כמו ב-Douyin, שזו הגרסה הסינית של טיק טוק, ובעוד כמה פלטפורמות אחרות כדי לקבל מידע, כמו איך לצאת מסין, איך להגיע לאקוודור מאירופה או ממקאו ומהונג קונג. הן טיק טוק והן Douyin שייכות ל-BiteDance", מסביר העו"ד לענייני הגירה.

החברה לא הגיבה לבקשות של רויטרס לתגובה על תפקידה של הרשת החברתית שלהם בעידוד העלייה בהגירה הבלתי חוקית. משרדה הראשי של BiteDance נמצא בבייג׳ינג ויש לו קשרים עם המפלגה הקומוניסטית הסינית.

ארה"ב | הנבחרים |


 לעוד תכנים ועדכונים הרשמו לערוץ הטלגרם שלנו: לחצו כאן

מצאתם טעות? יש לכם שאלה? תגובה? פנו אלינו דרך הטלגרם או דרך המייל

כתבות אחרונות