img

img

img

img

img

שר החוץ הבריטי הציע להכיר במדינה פלסטינית — פרשנות

NTD

4 בפברואר 2024 |

| גיאו-פוליטיקה

avator

שר החוץ הבריטי, דיוויד קמרון הציע לאחרונה שוב את פתרון שתי מדינות, לישראל ולפלסטינים. אבל שאלות רציניות נותרו לגבי ביטחונם של הישראלים לטווח הארוך.

איתמר מרקוס, ראש מכון מחקר הישראלי, Palestinian Media Watch אומר לכתב חדשות NTD בבריטניה שהחינוך הפלסטיני מכוון לשנאת יהודים. לדבריו, יש לבנות מחדש כראוי את עזה שלאחר המלחמה.

 
subscribe logo

הרשמה לניוזלטר השבועי

כל מה שחשוב לדעת – במייל אחד.
הישארו מעודכנים עם חדשות שניתן לסמוך עליהן.

*בהרשמה לניוזלטר, את/ה מסכימ/ה ל-מדיניות הפרטיות באתר. 

שר החוץ הבריטי, לורד דייוויד קמרון, הציע לאחרונה שבריטניה תוכל להכיר רשמית במדינה פלסטינית כדרך לסייע לשים קץ למלחמת ישראל בחמאס. אבל שר לשעבר בקבינט מהמחנה השמרני מתח ביקורת על כך "כמתגמל את זוועות הטרור המאסיביות שלה". איתמר מרכוס, מנהל ה-Palestinian Media Watch, אמר שהרשות הפלסטינית שמנהלת חלקים מהגדה המערבית מעורבת לחלוטין בטרור.

"שירותי הביטחון שלה היו הכוח המניע של הטרור בגדה המערבית במשך זמן רב. הם לא רק מעורבים בטרור, אלא גם הרשות הפלסטינית וגם הפת"ח מפארים אותם ומפרסמים תמונות של מחבלים במדים ובעצם גאים בכך שהם מעורבים בטרור. הם שוללים את זכותה של ישראל להתקיים. הם מציגים את הסכסוך עם ישראל כמלחמת דת למען אללה. הם מציגים את השמדת היהודים כמשהו שהוא ייעוד מוסלמי".

לדבריו, הרשות הפלסטינית מחנכת את בני עמה ואת ילדיה בדרך זו כבר למעלה מ-30 שנה. זהו תיעוד מצולם של מחנה קיץ בהכשרת בני נוער פלסטינים להיות חיילים, ניתן לראות ילדים ברקע שמוזמנים לצפות. מרכוס הוסיף שכל האוכלוסייה למדה את המסרים האלה. קל להם להיות מושפעים ולהצטרף לחמאס. וגם אם חמאס יחוסל –

"יהיה לנו חמאס אחר שישלוט בעזה ב-5 או 10 השנים הקרובות. יכול להיות שיהיה לו שם אחר אבל יהיה עדיין חמאס".

הוא אמר שלא מדובר רק בחינוך, אפילו טקסטים דתיים מעוותים ומסולפים כדי לשנוא יהודים. הוא אמר שישנו פסוק בקוראן שאומר שאללה ישיב את בני ישראל לארצם בבת אחת – זה לא מרמז על שנאה. מרכוס וצוות חוקרים בוחנים את ההיסטוריה האסלאמית כדי לראות מתי היא נכתבה עם פירוש חדש.

"ראינו את זה רק לפני 100 שנה, כשהיו אנשי דת מוסלמים קיצוניים, במיוחד חאג' אמין אל-חוסייני שרצה לשלול את הלגיטימיות של ישראל. הם עיוותו את הפסוק הזה מהקוראן והם פירשו אותו עכשיו ל-: "כל היהודים באים כדי שנוכל להשמיד אותם ביתר קלות".

מרכוס אמר שישראל אינה יכולה לאפשר מדינה פלסטינית המונחית על ידי אידיאולוגיה כל כך קיצונית.

"אני חושב שהרבה ממנהיגי העולם הנוכחיים התומכים בהקמת מדינה פלסטינית, הייתי אומר לגבי רובם – זה מתוך בורות".

לדבריו, יש לבנות מחדש כראוי את עזה שלאחר המלחמה, והציע לקהילה הבין-לאומית להתערב בניהול האזור.

"כלומר בריטניה, ארה"ב, האיחוד האירופי, יחד עם המדינות המוסלמיות, מדינות ערב שהצטרפו להסכמי אברהם כמובן, חייבים להיות כמה מנהיגים מקומיים שיעבדו איתם. ואלה יהיו מנהיגי המשפחה המקומיים, החמולות, המוח'תאר של הכפרים. אלה האנשים שאכפת להם מהעם".

מרכוס אמר שברגע שהחברה בריאה, או כפי שניסח: "חברה לא מורעלת", תתפתח בעזה, זה הזמן שבו ניתן לשקול מדינה עצמאית.

גיאו-פוליטיקה | מזרח התיכון |


 לעוד תכנים ועדכונים הרשמו לערוץ הטלגרם שלנו: לחצו כאן

מצאתם טעות? יש לכם שאלה? תגובה? פנו אלינו דרך הטלגרם או דרך המייל

כתבות אחרונות